Tuesday, September 2, 2014
 
 
 

Luis Muñoz Marín School

 Staff List 2014-2015

Principal

Michele Cerino - Main Office   

Associate Principal

Carla Alers - 1st Floor Room 100

Associate Principal Grades 3-5

Judy Swenton - 1st Floor Main Office

Associate Principal- Jr. Academy- Grades 6-8

Digna Marte - 2nd Floor 

Secretary - Main Office - Yolanda Franklin & Maula Gordon

Secretary - 2nd Floor - Joan Falco

Pre-K -     A. Buono - Room 104

Kdg. C. Mordecai - dual language -Room 101

Kdg. E. Barrios - dual language - Room 102

Kdg.  S. Richard - Room 107

Kdg.  A. LaLuz - Room 108 

Gr. 1        M. Bostley  - Room 103

Gr. 1 L. Amador - dual language- Room 105

Gr. 1 E. Mancini-dual language- Room 109

Gr. 1 D. Singer - Room 106

Gr. 2   M. D'Auria - Room 111

Gr. 2 C. Gillespie -  Room 112

Gr. 2 D. Rombulis - Room 113

Gr. 2 F. Bungu - Room 115

Gr. 3        C. Auger- Room 117 

Gr. 3 L. D'Auria - Bilingual - Room 116

Gr. 3        K. Komorowski - Room 114

Gr. 3        R. Ford - Room 119

Gr. 4        B. Belancik - Room 118 

Gr. 4        E. Fallon - Room 121

Gr. 4   A. Lee - Bilingual - Room 206

Gr. 4        E. Recinos- Room 208

Gr. 5 A. Frimpong - Room 203  

Gr. 5        C. Barcelona- Room 205

Gr. 5/6     M. Gomez - Bilingual - Room 27

Gr. 5 N. Zibell - Room 225

Gr. 6 K. Rossi - Room 204

Gr. 6 J. Flanagan - Room 202                                                                    

Gr. 6        C. Jacques - Room 201

Gr. 7        C. Amoro-bilingual- Room 210

Gr. 7        R. Bosco - Social Studies- Room 211

Gr. 7        K. Giordano - Math- Room 212

Gr. 7        J. Carretta- Reading/LA - Room 213

Gr. 7/8       Science Lab- Room 214

Gr. 7          - Science- Room 215

Gr. 8         K. Pieragostini- Science - Room 216

Gr. 8          A. Parshley- Social Studies - Room 217

Gr. 8          J. Garcia - Bilingual- Room 218

Gr. 8          A. Taft - Reading/ELA- Room 219

Gr. 8          C. Gholson- Math- Room 221

SPED         M. Erlinghauser- Room- 104A

SPED   N. Salamon - Gr. 4-5 Resource - 209A

SPED        S. Berry -8th - Room 212A                                              

SPED     L. Torres - 6-8 bilingual - 209

SOAR            - Library Room 3

ISS Officer - E. Moss - ISS Room

5-8 ESL Support - L. Ostrander - Room 120

5-8 ESL Support -  J. Ibarra- Room 208A

K-4 ESL Support - D. Swirsky - 109A

Talented and Gifted - Grades 4-8 - M. Perez - Library Room 1

Art - D. Romaniello 

Art - A. Tooley - Art Studio

Music/Chorus - K. Capozzi - Music Room 1

Music/Instrumentals - M. Knox - Music Room 1

Physical Education - P. Huydic - Gym

Physical Education - J. Susi - Gym

Library - M. Mason - Library

Literacy Coach - D. Porter

Literacy Coach - M. Niestemski

Math Coach - P. Wood

Math Coach- C. Beswick

SRBI - N. Christino - Library Room 2

SRBI - R. Miranda -209 Room B

 

Guidance - Prek-5-  B. Tyra - Room 109A

Guidance - 6-8 - A. Schock

Psychologist - N. Prado

Social Worker - A. Menjivar 

Speech Pathologist - P. Rodriguez - Room 122

Home School Coordinator -Jessica Ramos  - PAC Room

Paraprofessionals

A. Grayson - Kindergarten - Room 101

                    - PreKindergarten - Room 104 

L. Quintanilla - Bilingual - Room 102

D. Olmo - Kindergarten - Room 108

R. Pagan - Bilingual - Room 105

M. Lopez - Bilingual - Room 221                                                                      

D. Nelson - SPED                                                                                            

T. Paul - SPED  

C. Locksheir - SPED

M. Matteo - SPED

S. Agosto - SPED

A. Crespo - SPED

E. Vargas - SPED

K. Crawford - SPED

T. Paul - SPED

M. Rojas - SPED

Security

M. Velazquez

C. Denny


Nurse - Carmen Gonzalez