12.15.17

 
 
 

Luis Muñoz Marín School

 Staff List 2017-2018

Interim Principal

Christine Morrone

Associate Principal- Intermediate Academy - Gr. 4-6

Carla Alers 

Associate Principal- Junior Academy- Gr. 7-8

Judy Swenton

Interim Assistant Principal

James Hodge

Secretaries - Main Office - Yolanda Franklin & Linette Delgado

Secretary - 2nd Floor Office - Joan Falco

Pre-K -     A. Buono - Room 104

Kdg.         M. D'Auria - dual language - Room 101

Kdg. E. Barrios - dual language- Room 102

Kdg.  S. Richard - Room 107

Kdg. J. Peterson - Room 108 

Gr. 1        D. Bolarinho  - dual language - Room 105

Gr. 1       Mitchell  - Room 106

Gr. 1 E. Mancini-dual language- Room 109

Gr. 1         K. Komorowski- Room 103

Gr. 2        D.Singer - Room 116

Gr. 2 C. Gillespie - dual language- Room 112

Gr. 2        J. Lawrence- Room 114

Gr. 2        L. D'Auria - dual language -Room 111

Gr. 3        D. Rombilus- Room 113  

Gr. 3        M. Santana - Bilingual - Room 117

Gr. 3        C. Jacques- Room 115

Gr. 3        P. Bist - Room 119

Gr. 4        F. Bungu - Room 208  

Gr. 4        J. Flanagan - Room 

Gr. 4        D. Loor - Bilingual - Room 121

Gr. 4        E. McMurray- Room 206

Gr. 5        C. Auger - Room 203

Gr. 5        C. Barcelona- Room 205

Gr. 5        C. Amoro- Bilingual - Room 207

Gr. 5 N. Zibell - Room 225

Gr. 6 A. Harris - Room 204

Gr. 6        E. Fallon- Room 202

Gr. 6        J. Foley - Room 201                                                          

Gr. 6         M. Mateo- bilingual - Room 210

Gr. 7        S. Campbell - ELA- Room 213

Gr. 7        R. Dunn - Social Studies- Room 212

Gr. 7        V. Saltzman- Science - Room 214

Gr. 7        A. Wilson - Math-Room 211

Gr. 7        W. Solis - Bilingual - Room 218

Gr. 7/8     Science Lab- Room 214

Gr. 8          B. Steiner - Science - Room 216

Gr. 8          A. Parshley- Social Studies - Room 217

Gr. 8          R. Corporan - Bilingual- Room 221

Gr. 8          C. Taggart- ELA-Room 219

Gr. 8          C. Gholson- Math- Room 215

SPED        M.Bradley- Room 209A

SPED         R. Babian- Gr. 4-5 Resource - 2nd fl 

SPED        T. Wilkins - Room  120A                                            

SPED        D. Brown - 2nd fl office

SPED        R. Iassacs - Room 104A

SPED        J. Mas - Room 122

SPED         G. Mendez - 2nd fl office

                                                       

ISS Officer - E. Moss - ISS Room

ESL Support - L. Ostrander - Library

ESL Support - D. Swirsky - 109A

Talented and Gifted - Grades 4-8 -  - Library Room 1

Art - C. Boland  - Art Studio

Art - A. Marx

Art - 

Musical Theater-M. Merrill- Room 209

Music - V. Audinot - Music Room 227

Physical Education - P. Huydic - Gym

Physical Education - J. Raucci - Gym

Library - C. Salvi - Library/Media

Math Coach- D. Laracunte- Room 100

Math Coach - B. Pezo

Literacy Coach - T. McDonald

SRBI - J. Kyle

Guidance  - C Johnson-Harmon - 104B

Psychologist - I. Feliciano- 2nd Fl. Office

Social Worker - M. Sommerville - 104B

Social Worker - T. Barrett 

Speech Pathologist - P. Rodriguez 

Social Work/Trauma - D. Moraes

Paraprofessionals

A. Grayson - Kindergarten 

L. Quintanilla - Bilingual 

D. Olmo - Pre Kindergarten 

N. Caruso - Kindergarten

S. Agosto - SPED 

A. Crespo - SPED 

M. Laboy

E. Rivera

R. Lengyel

Security                                                                                                     

L. Santiago 

Nurses

M. Haffees

Optimus Social Worker - K. Paulernon

APRN - K. Bucci

Cafeteria

M. Bahr

C. Hernandez

O. Perez

D. Vargas 

U. Irizarry

Custodian

M. Fioritto

R. Rodriguez

Al

Sam

Filomena